Pewnych słów czy wyrażeń używamy niemal każdego dnia, nie znając tak naprawdę ich dokładnego znaczenia czy pochodzenia. Często nawet rozumiemy je zupełnie niewłaściwie.
Przykładem może być słowo edukacja, które pochodzi z łaciny i znaczy – wychowanie. Warto uświadomić sobie, że proces edukacji polega między innymi na zdobywaniu wiedzy, ale chodzi nie tylko o tę zdobywaną w szkole, ale i, co ważne, poza nią. To również proces związany z wychowaniem, jednak w tym znaczeniu głównie umysłowym oraz kształtowaniem pewnych konkretnych umiejętności oraz określonych cech. Jest to proces niezwykle złożony i dużą rolę odgrywa tu wiedza, a szczególnie jej umiejętne przekazywanie oraz właściwe rozumienie i przyswajanie. Warto pamiętać, że często ta uzyskiwana poza szkołą, nieformalna, jest bardziej ważna w naszym codziennym życiu.
Istotnym zagadnieniem w systemie edukacyjnym jest także język. Termin ten rozumiany ogólnie oznacza cały system wypowiedzi, który uczymy się budować, żeby móc komunikować się z innymi ludźmi. Jeśli chodzi o naukę w szkole, głównie, w przypadku tego ojczystego, od najmłodszych lat kładzie się nacisk na umiejętność poprawnego pisania, czytania, stopniowo wprowadzając zagadnienia gramatyczne oraz ortograficzne. Ważna jest także nauka tych obcych, ponieważ w dobie częstych wyjazdów za granicę czy pracy w międzynarodowym środowisku ich znajomość bardzo się przydaje. Wielu z nas nie przykładało się do nauki lub w dorosłym życiu zapomina jak ważne są te kwestie i popełnia wiele rażących błędów, nie tylko w miejscu pracy, ale i w życiu prywatnym. Ponadto zapominamy używania obcych np. angielskich wyrażeń, ponieważ za rzadko sięgamy po angielską literaturę czy filmy.