Nauka jest to proces zdobywania wiedzy. Metody nauczania są bardzo zróżnicowane i zależne od wykładanej dziedziny.
Nauka dzieli się na: nauki ścisłe (to jest matematykę, logikę i tym podobne), nauki przyrodnicze (biologia, geografia, chemia, fizyka, astronomia i tym podobne), nauki inżynieryjne (czyli co i jak budować), nauki humanistyczne (język polski, języki obce, historia, antropologia i tym podobne), nauki społeczno – ekonomiczne (psychologia, socjologia, demografia, ekonomia i tym podobne). Wszystkie te nauki pozwalają na zdobycie wiedzy, która pozwoli na lepsze zrozumienie otaczającego świata.
Wiedza zdobyta podczas procesu nauczania powinna być przydatna w codziennym życiu, powinna nasuwać pewne idee oraz winna skłaniać do refleksji i podejmowania słusznych działań.
Proces nauczania wymaga wielu starań zarówno ze strony ucznia, jak i nauczyciela. Dobrze wyjaśniona tematyka, oparta o namacalne dowody pozwala na szybsze i lepsze zrozumienie przekazywanych informacji. Proces edukacji powinien wykształcać pewne zdolności oraz predyspozycje u edukowanych osób. Edukacja ma także na celu pomoc w określeniu kim tak na prawdę jesteśmy, kim chcielibyśmy być w przyszłości, jakie mamy cele i w jaki sposób możemy je osiągnąć.
Etap edukacji jest niezwykle istotny nie tylko dla jednostki ale i dla całego społeczeństwa. To jaką postawę będziemy prezentować w przyszłości także zależy od tego jak zastaliśmy wyedukowani, czyli jakie przyjęliśmy wzorce i jakie zachowania są dla nas dobre/słuszne.
Nauka niewątpliwie odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Pozwala na zdobywanie cennego zasobu, jakim jest wiedza. Wiedzy, która niejednokrotnie decyduje o naszej przewadze nad innymi.
Warto zdobywać wiedzę oraz poszerzać swoje umiejętności przez całe życie.