niedziela, 23 czerwca 2024

Bardzo ważnym elementem dla powodzenia projektu jest organizacja. Organizacja jako organ narzucający standardy, reguły, wymagania, niemniej jednak dająca także odpowiednie warunki pracy, niezbędne narzędzia, dbająca o pracownika. Obecnie organizacje inwestują w nowoczesne techniki i postęp produktów, spychając ciut na bok inwestowanie potencjał ludzki. W wielu firmach na biurkach stoją najnowsze komputery, które w przypadku niektórych pracowników wykorzystywane są w niewielkim stopniu. Wystarczyłby komputer o parametrach „podłączony do prądu”. Te zaoszczędzone pieniądze powinny być kierowane w rozwój ludzi – szkolenia. Szkolenia z jednej strony sprawiają, że pracownicy mają coraz większe kompetencje, z drugiej strony jest to czynnik motywujący. Dodatkowa nagroda za wykonanie jakiejś pracy niekoniecznie musi być pieniężną nagrodą – owo szkolenie będzie nagrodą o kilka lepszą, przy okazji prestiżową. Tak jak organizacja konkuruje o nabywcy tak samo powinna konkurować o bardzo dobry zespół.

Twórczość jest nieodłącznym elementem każdego projektu. Bez niej nie można byłoby realizować nowoczesnych projektów, małych, dużych tych ciekawych. Twórczość w zespole to dobre zjawisko, o które menadżer musi zadbać. Nie można osłabiać tego zjawiska, dosłownie przeciwnie należy motywować członków do wymyślania skutecznych rozwiązań, które przełożą się na czas wytworzania projektu jak także jego jakość. Twórczość ma także swoją zaletę – należy ona do ścisłego grona zachowań które wytwarzają silne samoistne nagrody, a więc nie wymagają już żadnych dodatkowych wzmocnień zewnętrznych. Takie wzmocnienia w postaci na przykład uznania społecznego albo pieniędzy bywają oczywiście istotne ale nie najważniejsze. Niekiedy zaś mogą szkodzić twórczości.
Nieodłącznym elementem powodzenia każdego przedsięwzięcia jest motywacja. Bez niej właściwie każdy projekt nie ma prawa bytu. Będzie trwał, niemniej jednak prędzej czy później zakończy się niepowodzeniem.

Previous

Przygotowanie projektu

Next

System CRM

Check Also