Jak skutecznie się uczyć?


Ten artykuł kieruję przede wszystkim do studentów i uczniów szkół średnich. Głównie z powodu takiego, że w przeciwieństwie do gimnazjalistów myślą oni relatywnie samodzielnie i są świadomi odpowiedzialności spoczywającej im na barkach. Pokażę w tym tekście skuteczne metody, które pozwolą im na bardziej efektywną naukę i przyswajanie wiedzy, którą otrzymują w szkole.
Pierwszą metodą, jakiej ku mojemu niemałemu rozczarowaniu nie stosuje nasza edukacja, jest wyłączenie wszelkich obecnych rozpraszaczy. Osoba, która przyswaja cenne informacje powinna być wręcz odseparowana od świata zewnętrznego. Wiedza jest utrwalana najefektywniej właśnie wtedy, kiedy umysł jest wyciszony i zrelaksowany. Z tego samego powodu polecam krótką, około piętnastominutową medytację przed rozpoczęciem nauki. Jeżeli przedmiotem, którego się uczymy jest język obcy, nie zaszkodzi na pewno posłuchać przed nauką muzyki ze słowami napisanymi w tym właśnie dialekcie. Szczególnie ważne jest, aby tekst był wyraźnie słyszalny. Dlatego poleca się słuchać spokojnego rocka, zamiast muzyki metalowej i pokrewnych.
Nie zapominajmy jednak, że wiedza jest nabywana nie tylko przez postępujące nieustannie wykuwanie informacji na blachę. Również przez tak zwane techniki pamięciowe możemy bardzo pomóc sobie w samodzielnej edukacji. Jak wygląda ta stosunkowa nowa gałąź nauki zwana mnemotechniką? Najprostszą ze wszystkich metod jest tworzenie skojarzeń. Możemy na przykład połączyć na swojej mapie myśli różne pojęcia językowe. Weźmy chociażby państwo i jego przywódcę, jak Niemcy i Hitler, albo Rzym i Juliusz Cezar. Jeżeli zastosujemy takie drobne triki podczas swojej nauki, zdecydowania nasza edukacja stanie się znacznie bardziej przyjemna, zabawna i efektywna.

Previous Siła multimediów
Next Platforma edukacyjna