Dylematy maturzysty


Za pasem matura i perspektywa prawdziwego życia, ale także huśtawka nastrojów. Podekscytowanie na myśl o nowych możliwościach i samodzielności oraz niepokój o przyszłość i istotne decyzje, które będą miały znaczący wpływ na najbliższe lata. Pierwszą, jaką muszą podjąć maturzyści jest wybór uczelni i kierunku studiów. Edukacja, którą zdecydujemy się kontynuować będzie z pewnością ciekawsza, niż w szkole średniej, ponieważ to my określamy zakres przedmiotów, jakich chcemy się uczyć.
Często jednak już w tym miejscu napotykamy schody, ponieważ nie przyświeca nam żaden konkretny plan i wybór odpowiedniej drogi kariery staje się nie lada problemem. Wybierając konkretne studia musimy nasze oczekiwania zestawić z realiami panującymi na rynku pracy. Zainteresowania powinny chociaż trochę pokrywać się z wykonywanym zawodem, który cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pracodawców. A co jeśli nie wiemy, jakie stanowisko będzie dla nas najlepsze i w dodatku pokryje się z talentem i osobowością?

Ta wiedza jest w posiadaniu niedocenionych doradców zawodowych oraz konsultantów. Jedna wizyta może pomóc nam w poznaniu samego siebie i dokonaniu właściwego wyboru, a wszystko za sprawą wykonania testu zdolności, preferencji, czy popularnego testu Gallupa. Przypadkiem może się okazać, że lepiej będzie, jeśli otworzymy własną firmę cukierniczą, niż gdybyśmy mieli ubiegać się o stanowisko w banku. Jednak jedno jest pewne: język obcy przyda nam się zarówno przy sprzedaży ciasteczek, jak i przy udzielaniu pożyczki ważnej personie. Warto szlifować go on najmłodszych lat, ponieważ jego znajomość w stopniu biegłym, a nawet komunikatywnym zawsze jest mile widziana. Podnoszone przez nas kwalifikacje dodają nie tylko pewności siebie, ale zwiększają szanse na zdobycie dobrej pracy.

Previous Czy musimy wiedzieć wszystko?
Next Dobry sposób na nauke języka obcego