środa, 22 maja 2024

Język to podstawa

Język to podstawowe narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Na całym świecie mamy aż 6 do 7 tysięcy języków. Tak więc obszar eksploracji jest dla poliglotów olbrzymi. Jeden z największych poliglotów świata – Emil Krebs – znał biegle 68 języków, a studiował ich aż 120.
Z pewnością pomogło mu w tym zamiłowanie do matematyki, w której również był dobry. Zwykle nie radzi się uczyć naraz więcej niż dwóch języków obcych, aby się nie myliły, ale są osoby, które z dobrym skutkiem próbują jednoczesnej nauki trzech czy nawet czterech języków obcych.
Podobno im człowiek młodszy, tym łatwiej przyswaja zasady gramatyczne, natomiast zdolność do zapamiętywania nowych słów pozostaje na podobnym poziomie niezależnie od wieku. Zasady gramatyczne trzeba przede wszystkim rozumieć, gdy słowa zapamiętujemy przez częste używanie oraz poprzez budowanie skojarzeń. Doskonałą pomocą w nauce słówek są tzw. fiszki – karteczki z wypisanymi słowami oraz ich tłumaczeniem.

Jakość edukacji to jakość życia społeczeństw

Od edukacji zależy jakość życia poszczególnych ludzi i całych społeczeństw. Dobra edukacja to szczęśliwi, zorientowani w świecie obywatele i świetnie wykształceni specjaliści z różnych branż. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważną rolę odgrywa w edukacji nauka języków obcych. Wiedza z tego zakresu przydaje się zarówno w kraju jak i poza jego granicami – jest niezbędna w życiu codziennym i w pracy.
Nauka może przebiegać pod okiem nauczyciela bądź w formie samokształcenia, ale i wtedy warto zadbać o potrzebne materiały i kontakt z osobą, która sprawdzi nasze postępy. Najlepiej jednak połączyć obie metody, np. zapisując się do szkoły języków obcych. Wówczas łatwiej o systematyczność i kontrolę wyników kształcenia, a zdobytą wiedzę możemy przecież poszerzać w domu – dzięki temu zajęcia w szkole będą bardziej owocne.

Previous

Znaczenie nauki języków obcych

Next

Języki obce - kryterium na rynku pracy

Check Also