sobota, 9 grudnia 2023

Kiedyś najcenniejsze i najbardziej pożądane było złoto. Dziś to informacja jest warta więcej, niż cokolwiek innego. Posiadając, choćby kilka minut wcześniej od innych np.wyniki spółki giełdowej, jesteśmy w stanie przewidzieć ruch akcji na giełdzie i zarobić na tym miliony. Tak samo możemy zarabiać, ale w dłuższym terminie, mając jakieś unikalne kompetencje, będąc uznanym specjalistą w jakiejś wąskiej dziedzinie. Zatem aktualnie to wiedza gwarantuje dostatek jej posiadaczowi.

Najlepszy pracownik fizyczny- przodownik pracy, jak to czasie komunizmu ich nazywano, choćby pracował za dziesięciu i wyrabiał 1000% normy, nie jest w stanie aktualnie dorównać zarobkami, pracownikowi umysłowemu. Szczególnie wyraźnie widać to w dziedzinie informatyki, gdzie praktycznie każdy przeciętny programista zarabia więcej, niż dowolny robotnik.

Dlatego zdobywanie wiedzy, edukacja, jest teraz koniecznością dla każdego. Nie wystarczy już jednak pójść na studia, zdobyć dyplom i całe życie bazować na tym. Postęp nauki i techniki jest aktualnie tak szybki, że praktycznie już 5 lat po studiach zdobyta tam informacje są nieaktualne, bo pojawiło się w tym czasie szereg nowych rozwiązań, nowych technologii, nowych odkryć.

Szczególnie widoczne jest to w informatyce, gdzie każdy język programowania, nawet co kilka miesięcy ulega mniejszym lub większym modyfikacjom. Tam samo jest też ze specjalistycznymi programami jak np. AutoCad do projektowania, czy Photoshop do obróbki zdjęć.

Człowiek wyszkolony w ich obsłudze 5-10 lat temu, zdziwiłby się i przeraził po ich włączeniu dzisiaj i zobaczeniu zmian, jakie w nich zaszły przez ten czas. Musiałby uczyć się praktycznie wszystkiego od początku, bo tak wiele nowych funkcji i możliwości się pojawiło, które kiedyś były pewnie nawet niemożliwe z racji tego, że komputery były dużo wolniejsze.

Previous

Niezbędne umiejętności językowe

Next

Wiedza w teorii

Check Also