Jak pomóc dziecku w wyborze studiów?


Młodzi ludzie stoją przed wyborem dalszej ścieżki życiowej już na progu dorosłości, bo zaraz po maturze. To trudna decyzja, która będzie rzutowała na ich przyszłe życie, a przynajmniej kilka najbliższych lat. Jak pomóc i doradzić naszemu dziecku, by wybór był dla niego prostszy?

Byle do matury, a po maturze…?
Wielu spośród uczniów ostatnich klas szkół średnich odkłada decyzję o tym co potem na bliżej nieokreśloną przyszłość. Warto siąść i porozmawiać z młodym człowiekiem i dalszym rozwoju i karierze. Zacznijmy rozmowę od zainteresowań, może któreś z nich jest warte dalszego rozwijania a wiedza z nich wyniesiona w przyszłości przyniesie korzyści finansowe? A może nasza latorośl płynnie włada językiem obcym i z tym zwiąże swoją przyszłość? Jeśli nasz potomek nie ma kompletnie żadnego pomysłu na zawód, w którym będzie się czuł dobrze, warto pokazać mu kilka wariantów. Dobrym wyjściem są bezpłatne praktyki, w trakcie których młody człowiek może sprawdzić się w poszczególnych zawodach.

Świadomy wybór
Bardzo istotne jest, by decyzja jaką podejmie nastolatek była jego osobistym wyborem. Żaden rodzic nie chciałby usłyszeć za kilkanaście lat, że narzucił coś swojemu dziecku, bądź co gorsza przeniósł na nie swoje niespełnione ambicje. Starajmy się tylko wyczuć, czy nie za bardzo kieruje się swoimi rówieśnikami, np. składa podanie na ten sam kierunek co najlepszy kumpel z ławki lub wyjeżdża do obcego miasta za sympatią. I przede wszystkim wspierajmy naszego potomka w swoich postanowieniach. Nawet jeśli nam się nie podobają, ale widzimy że są przemyślane i stanowcze.

I choć edukacja w dzisiejszym świecie jest bardzo ważna, pamiętajmy, że najważniejsze jest dobro naszego dziecka. Nie róbmy awantur i nie utrudniajmy mu decyzji, która i tak jest wystarczająco ciężka, nawet wtedy, gdy jego wybór wydaje się być zły.

Previous Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?
Next Edukacja