Po co nam znajomość języków obcych?


Chyba każdy z nas słyszał kiedyś, że języki się w życiu przydają. Jest to prawda tak oczywista, jak to, że ziemia krąży wokół słońca, jednak by posługiwać się biegle jakimś językiem obcym, potrzeba wiele nauki, skupienia oraz przede wszystkim chęci. Bez tego ostatniego raczej trudno będzie się nauczyć angielskiego czy niemieckiego.
Wiedza o językach nie powinna ograniczać się do znajomości podstawowych zwrotów i słówek. Może to rodzić wiele nieporozumień w kontaktach z osobami z innych krajów, choć jest też szansa, że będą to raczej zdarzenia zabawne.
Edukacja językowa zaczyna się obecnie już w wieku przedszkolnym. To bardzo ważne, aby uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dzięki temu mogą one przede wszystkim uczyć się szybciej, a drugi język, oprócz ojczystego, staje się czymś naturalnym. Z pewnością takie działanie pomoże im w przyszłości, gdy będą uczyć się w liceum, czy na studiach.
Biegła znajomość języka obcego otwiera wiele perspektyw w przyszłości. Czasami jest to jedno z podstawowych kryteriów podczas starania się o jakąś pracę. Także, gdy jesteśmy za granicą, na przykład na wakacjach, dzięki temu, że możemy porozumieć się z tamtejszymi mieszkańcami, burzy to między nami podstawowe bariery i może budować nowe znajomości oraz przyjaźnie.
To tylko niektóre z przykładów praktycznego stosowania języka obcego. Trzeba położyć tutaj nacisk na praktyczność. W szkole uczymy się raczej tylko teorii, co może rodzić wiele problemów, które będą rzutowały na brak umiejętności praktycznego wykorzystania posiadanej wiedzy. Wydaje się więc, że nauka języka obcego w szkole powinna przybrać nieco inną formę niż do tej pory tak, aby uczniowie szkół umieli język zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Previous Teraźniejszość.
Next Rozwój umysłowy