niedziela, 3 listopada 2024

Nie od dziś wiadomo, że praca przy wznoszeniu sięgających do nieba wieżowców, katedr czy innych budowli, bywa niezwykle niebezpieczna. Statystyki wykazują, że jeszcze w ostatniej dekadzie, co trzeci pracownik ginął z powodu upadku z wysokości, dlatego zabezpieczenie terenu budowy, przeprowadzone niezgodne z zasadami BHP, podlega obecnie niezwykle dotkliwym karom.

Przy budowie wysokościowców, kierownik nadzorujący przedsięwzięcie ma obowiązek zapewnić wszystkim pracownikom odpowiednie środki bezpieczeństwa, czyli m. in. właściwie przymocowane rusztowania, zabezpieczone balustradami, siatki amortyzujące upadek, drabiny, czy daszki chroniące przed spadającymi przedmiotami. Kładki służące do poruszania się po konstrukcji, powinny być na tyle szerokie, żeby nie powodowały zbędnych zatorów.

Ponadto, każdy pracownik powinien być wyposażony w kask, stosowne olinowanie, szelki oraz urządzenia hamujące i amortyzujące. W związku z dużym ryzykiem upadku obiektów, odpowiednio zabezpieczony powinien być również teren otaczający budowę.

Previous

Konsument czyli jego rola na rynku.

Next

Nie zapominaj o czytaniu tradycyjnych książek!

Check Also