Różne rodzaje kariery


Współcześnie trudno jest zdefiniować pojęcie sukcesu. W ogólnym społecznym odbiorze bardzo często łączy się on z posiadaniem czy zarabianiem dużej ilości pieniędzy. Jednak nie dla wszystkich. Dla kogoś na przykład wypasanie owiec w Bieszczadach to kariera, ponieważ łączy ze sobą spełnianie marzeń z pracą.
Dla większości ludzi jednak sukces definiuje się inaczej. Jednym z jego składowych jest wiedza, która może otworzyć przed człowiekiem nowe drogi rozwoju czy nowe możliwości. Trampoliną do zdobycia wiedzy jest oczywiście edukacja, która także może być rozumiana na różne sposoby. Jeśli dla kogoś kariera wiąże się ze znajomością języków, to etapem do jej osiągnięcia będą oczywiście studia, ale też na przykład pobyt w danym kraju i nauka języka oraz kultury. Taka wiedza jest bezcenna i nie da się jej zdobyć w tradycyjny sposób.
Również staże to jedna z form, jakie przyjmuje edukacja. Niestety w naszym kraju staże często są darmowe, a więc niepopularne, nie da się jednak ukryć, że dają wiele możliwości. Po pierwsze wiedza, jaką zdobywa stażysta, jest poparta praktyką. Po drugie kontakty, jakie można nawiązać i jeśli nawet nie czeka nas kariera w danym miejscu, to doświadczenie może nam pomóc znaleźć coś innego dla siebie.
Edukacja to także nawiązywanie i podtrzymywanie więzi społecznych. Podobno prawie każda kariera, zwłaszcza ta poparta dużymi pieniędzmi, opiera się na powiązaniach między ludźmi. W tym może nam pomóc rzetelna wiedza psychologiczna oraz obserwacja innych ludzi. W końcu edukacja odbywa się nie tylko poprzez nudne przyswajanie, ale też obserwowanie i naśladowanie.

Previous Warto stawiać na wykształcenie.
Next Uroczysty apel