Wartości na rynku pracy


W dzisiejszych, niepewnych pod względem zatrudnienia czasach, ciężko jest przewidzieć, jakie wartości będą miały największe znaczenie za kilka lat na rynku pracy. Jednak nie da się ukryć, że odpowiednia edukacja i duża wiedza są zawsze ogromnymi atutami.

Wykształcenie wyższe nie zawsze jest potrzebne do rozkręcenia własnego, dochodowego biznesu. Ale jest czymś, co zwiększa wiedzę o świecie, poszerza horyzonty, umacnia pozytywny, rzetelny i profesjonalny wizerunek.

Edukacja niesie za sobą w ogóle wiele pozytywnych konotacji. Jest wciąż tym, w co warto inwestować od najmłodszych lat, ale także planując swoje dorosłe, zawodowe życie. Wiele zawodów wymaga ciągłego doskonalenia i dokształcania się. Zaniedbanie tej dziedziny oznaczałoby brak chęci do aktualizowania swojej wiedzy i podnoszenia swych kwalifikacji, a taka postawa nie jest mile widziana przez większość pracodawców. Oczywiście pracując na danym stanowisku, zdobywamy coś niemniej ważnego niż wiedza, a mianowicie: praktykę i doświadczenie. Jakkolwiek jednak nie byłyby one istotne, nie zawsze zrekompensują braki w znajomości teoretycznej swojego fachu.

W większości ofert pracy podstawowym wymogiem jest właśnie posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Niektórzy pracodawcy stawiają głównie na wcześniejsze doświadczenie potencjalnego pracownika na podobnym stanowisku. W czasach globalnej cyfryzacji informacji oraz zacieśnienia kontaktów międzynarodowych, nie bez znaczenia pozostaje znajomość języków obcych. Najbardziej, czy może najczęściej pożądanym jest, rzecz jasna, język angielski. Jednakże również biegłe władanie innym językiem może stanowić ważny i ogromny atut osoby ubiegającej się o pracę. Paradoksalnie język mało popularny może zapewnić bardzo interesujące i satysfakcjonujące miejsce pracy.

Previous Z językami odważniej w świat!
Next Wiek rozpoczęcia edukacji wczesnoszkolnej