Właściwa edukacja


Żyjemy w czasach, w których zmiany zachodzą bardzo szybko i trudno jest przewidzieć, jakie wykształcenie będzie pożądane za pięć, czy dziesięć lat. Młodzi ludzie często się zastanawiają, jaka wiedza będzie im potrzebna, żeby podołać ciągłym zmianom na rynku pracy.
Kilka, czy kilkanaście lat temu, motywem wyboru studiów, były przede wszystkim, zainteresowania i chęć robienia w życiu tego, co po prostu lubimy. Obecnie, wzrosła liczba uczniów podejmujących decyzję o wyborze uczelni, możliwością pracy za granicą. Ich uwaga jest skierowana na zapotrzebowanie tamtych rynków pracy, a od naszego państwa wymagają właściwie tylko wykształcenia. Jest to powszechna i coraz bardziej nasilająca się praktyka ostatnich kilku lat, co pozbawia nasz kraj specjalistów i pracowników wykwalifikowanych. Dotyczy, w szczególności, lekarzy, pielęgniarek, inżynierów i specjalistów IT.
Bardzo istotna jest właściwa edukacja, bo daje dużą szansę na rynku pracy. W wieku szkołach średnich jest doradca zawodowy, który za pomocą rozmowy, a także testów, pomaga podjąć decyzję, co do wyboru dalszego kształcenia. Jest to bardzo istotna pomoc dla tych uczniów, którzy nie mają sprecyzowanych planów. Specjalista potrafi odkryć ich kompetencje, czy temperament i zmobilizować do nakreślenia planów na przyszłość.
W dobie globalizacji, kiedy wiele firm, również naszych rodzimych, otwiera swoje oddziały w innych częściach świata, rozwój umiejętności językowych, jest po prostu niezbędny. Bez znajomości angielskiego, czy niemieckiego, nasza kariera stanie w miejscy, lub, co jest bardzo częste, uniemożliwi nam jakikolwiek początek rozwoju ścieżki zawodowej.
Można podsumować, że przez całe życie, musimy się dokształcać, bo na podniesienie swoich kwalifikacji, nigdy nie jest za późno.

Previous Jak można przyspieszyć naukę języka angielskiego?
Next Zdobywanie wiedzy od najmłodszych lat