Wykształcenie – czy na pewno najważniejsze?


Od najmłodszych lat do osiągnięcia pełnoletności spoczywa na nas obowiązek szkolny. Jednak większość młodzieży, czy to pod wpływem własnych ambicji, czy nacisku rodziców, decyduje się na dalszą edukację. Czy warto zdobywać i jak na zdobyte dyplomy patrzą przyszli pracodawcy?

Nie możemy się oszukiwać – osoby z podstawowym wykształceniem raczej nie mają co liczyć na dobrą pracę. Zazwyczaj oferuje się im zajęcia fizyczne, za najniższą stawkę. Dopiero gdy zdobędą doświadczenie i wiedzę w jakiejś dziedzinie mogą liczyć na lepszą wypłatę. Dużo lepszy start na rynku pracy mają Ci, których edukacja zakończyła się na szkole zawodowej. Osoba która ich zatrudni będzie miała pewność ze posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności by podjąć się pracy w wyuczonym zawodzie.

Co roku sporą grupą wśród Polskiej młodzieży są absolwenci liceów ogólnokształcących. Większość z nich decyduje się zdobywać dalsze wykształcenie na uniwersytetach i politechnikach. Zdobyta wiedza jest często wyłącznie teoretyczna, zwłaszcza w przypadku tych pierwszych. Nie dziwi więc, że pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby świeżo po obronieniu dyplomu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być bezpłatne staże i praktyki odbywane w trakcie studiów. Pomogą nie tylko poznać podstawy pracy, ale także specyfikę danej branży.

Podstawą dobrego wykształcenia jest biegła znajomość języka obcego. Do najpopularniejszych należy angielski, ale uznaniem cieszą się też kandydaci władający niemieckim, francuskim a nawet rosyjskim. Warto więc przykładać się do nauki języka – certyfikaty z ukończonych kursów znacznie podnoszą naszą atrakcyjność w oczach pracodawcy.

Oczywiście zawsze warto swoją wiedzę, uczęszczać na szkolenia, konferencje i kursy. Dodatkowe pozycje w CV na pewno je uatrakcyjnią. Pamiętajmy jednak, by każdy dyplom poparty był odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.

Previous Matura z angielskiego
Next Studia