Zdobywanie wiedzy od najmłodszych lat


Nasze pociechy bardzo często z niechęcią chodzą do szkoły, a po lekcjach ciężko zachęcić je do nauki oraz odrabiania lekcji, ponieważ kojarzą się im z przykrym obowiązkiem. Bardzo wiele w zachęcaniu do nauki zależy także od nauczycieli oraz całego systemu edukacyjnego w szkolnictwie.

Warto zdać sobie sprawę, że edukacja szkolna, jaką nasze dzieci otrzymują podczas lekcji, niekoniecznie musi odpowiadać naszym wyobrażeniom. Aby dziecko odpowiednio zachęcić do czytania czy rozwiązywania zadań, wiele zależy również od naszego własnego nastawienia oraz pomocy jaką możemy udzielić dziecku. Jednym z najlepszych rozwiązań jest pokazanie dziecku, że wiedza, którą otrzymuje w szkole może być od razu wykorzystana w praktyce, w życiu codziennym. Można mu pokazać jak rozpoznawać ślady zwierząt czy rodzaje drzew podczas spaceru w lesie albo wytłumaczyć wzory chemiczne za pomocą interesujących eksperymentów w zaciszu domowej kuchni.

Niezmiernie istotne jest również pokazanie naszym pociechom, że wiedzę można zdobywać w zabawie i nawet podczas niej może się ona często przydać np. podczas quizów czy grania w popularne gry planszowe. Ważne jest to także, jeśli decydujemy się, żeby nasze dziecko już od najmłodszych lat opanowało język obcy. Najlepszą metodą jest wspólne oglądanie czy czytanie bajek obcojęzycznych, a później wykorzystywanie ich od razu w praktyce, sprawdzanie ich znaczenia oraz używanie ich podczas różnych zabaw. Takie umiejętności przydadzą się w wieku późniejszym i pomogą w sprawniejszym posługiwaniu się obcymi wyrażeniami. Warto wcześniej porozmawiać z nauczycielem czy wychowawcą, żeby lepiej odkryć umiejętności naszego syna albo córki oraz móc jeszcze lepiej je rozwijać.

Previous Właściwa edukacja
Next Edukacja jako wychowanie