niedziela, 27 kwietnia 2025

Człowiek uczy się przez całe życie – to powiedzenie jest być może tak powszechne, że nikt nawet się nie stara zastanowić, co ono tak naprawdę oznacza. Oczywiście ma to wiele znaczeń, zarówno metaforycznych, jak i dosłownych. Zatem zastanówmy się, co oznacza nauka przez całe życie?
Po pierwsze, jako małe dzieci uczymy się chodzić i mówić. Następnie idziemy do przedszkola i szkół, a także na studia, aby nasza wiedza o świecie była jak największa i byśmy umieli się w nim poruszać. Edukacja związana z systemem szkolnictwa oczywiście doskonała nie jest, jednak pozwala z pewnością na okrycie w sobie pewnych talentów, które będą rzutować na wybór ścieżki kariery w przyszłości.
Także już w pracy uczymy się. Najpierw jest to nauka związana z prawidłowym wykonywaniem obowiązków służbowych, a następnie doskonaleniem swoich umiejętności, w celu uzyskania awansu oraz podwyżki. Warto też umieć jakiś język obcy. Chociaż wraz z wiekiem coraz trudniej jest nam się uczyć, to jednak nie ma przeszkód, aby nauczyć się biegle jakiegoś języka. Nigdy nie wiadomo, kiedy jego znajomość może nam się przydać, a znając go, z pewnością wywrzemy pozytywne wrażenie na naszych rozmówcach.
Doskonałym przykładem odzwierciedlającym hasło zawarte w pierwszym zdaniu tego tekstu, są uniwersytety trzeciego wieku. Skupiają one osoby starsze, które mają dużo wolnego czasu. Mimo, że są one niezwykle bogate w swoje życiowe doświadczenia, poszukują ciągle nowej wiedzy. Chcą rozumieć procesy zachodzące we współczesnym świecie. Taka aktywność osób starszych może budzić radość znajomych i członków ich rodzin, ponieważ rozwój osobisty oraz doskonalenie swoich umiejętności zawsze będzie się spotykać z aprobatą najbliższych.

Previous

To, co masz najcenniejszego, to wiedza

Next

Natłok informacji

Check Also