Jak prowadzić firmę?


Rozpoczynając własną działalność gospodarczą finanse są dosyć ograniczone, czas nagli, a pracownicy- albo ich brak, albo jest ich niewielu. To prowadzi do tego, aby skupić się głownie na tych aspektach prowadzenia firmy, które są konieczne.

Najważniejszy jest dopracowany produkt lub usługa. Firmy, które osiągnęły spory sukces często zapominają o tym aspekcie. Zajęci powodzeniem i skupieni na sprzedaży, zupełnie zapominają o pogarszającej się jakości produktów, co przejawia się mniejszym zadowoleniem klientów. Budzą się dopiero wtedy, gdy przychody zaczynają gwałtownie spadać.

Sprawny system. Ekstrawertyczni przedsiębiorcy nie lubią siedzenia za biurkiem. Dlatego czasem maja kłopoty z radzeniem sobie z bałaganem w papierach. Takie osoby plany zwykle mają w głowie, a dokumentacją zajmują, gdy sytuacja ich zmusi. Końcowym efektem są zdezorientowani pracownicy i klienci, ponieważ odczuwalny jest brak jasnych zasad, precyzyjnego biznesplanu, czy też spójnych procedur. Formalności związane ze sprzedażą, odkładane na dalszy plan, przeradzają się w istny bałagan. Dlatego najlepiej od początku wypełniać wszelkie dokumenty. Prace organizacyjne staną się przyjemniejsze, jeśli spędzi się nad nimi troszkę czasu.

Skutecznym marketingiem jest nie tylko prowadzenie rozmów handlowych, ale także promowanie produktów i obsługa klientów, którzy już skorzystali z oferty. O klienta należy zabiegać i o nim nie zapominać, bo klient sam nie zapuka do drzwi, a konkurencja nie śpi. Na każdym kroku trzeba zyskiwać klientów i codziennie szukać sposobów na skuteczną promocję i sprawną sprzedaż.

Przy zakładaniu firmy ważne jest, by od początku zadbać o stosowną równowagę między pracą nad ofertą, dokumentację oraz marketing. Zabierając się do tego właściwie, zwiększą się szanse na powodzenie biznesu.

Previous Historia Białorusi
Next Prowadzenie firmy online