Często spotykamy się z twierdzeniem, że język polski, jest trudnym językiem do opanowania. Patrząc z naszej perspektywy ciężko się z tym zgodzić, skoro posługujemy się nim na co dzień. Fakty mówią jednak same za siebie. Jest niewiele osób, które podejmują się tej nauki, nie mając wcześniej nic do czynienia z tym językiem.
Największym problemem dla obcokrajowców jest uczenie się wymowy w języku polskim. Wiele osób, które opanowały ten język, do tej pory nie są w stanie wypowiedzieć niektórych zdań. Mówią, że prędzej połamią sobie język niż wypowiedzą sławne zdanie ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie”.
Innym powodem, dla którego tak ciężko jest nauczyć się języka polskiego, jest gramatyka a w szczególności bardzo duża liczba wyjątków odstających od jej zasad. Im więcej wyjątków tym więcej trzeba uczyć się na pamięć. Jak wiadomo łatwiej coś wytłumaczyć w logiczny sposób, odnosząc się do jakiejś reguły niż zapamiętać, że tak po prostu musi być. Wielu Polaków do tej pory nie zna wszystkim zasad gramatycznych i popełnia wiele błędów w pisowni.
Oprócz tego trudność szczególnie sprawia odmiana czasowników przez osoby. Do tej pory osoby, które w jakimś stopniu opanowały ten język nie potrafią dobrze tego robić. Wiedza jaką obcokrajowcy opanowują, często jest minimalna i służy tylko i wyłącznie komunikowaniu się. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Polacy często znają tylko podstawy gramatyki.
Edukacja Polaków nie wypada najlepiej w szkołach a co mówić o osobach, które nigdy wcześniej nie posługiwały się tym językiem.
Z tych też powodów język polski został ogłoszony najtrudniejszym językiem świata. Bardzo mało osób decyduje się na jego naukę a jeszcze mniejszej liczbie osób udaje się go opanować w jakimś stopniu.